Samice alfa

Muzyka włoska. To co my tam mamy? Zucchero, Adriano Celentano, Andrea Boccelli, Tiziano Ferro, Laura Pausini i oczywiście Eros Ramazzotti. Szacuję, że większość Polaków potrafiłaby zanucić „Volare”, „Felicità”, „Lasciatemi cantare” czy tę piosenkę Erosa o pięknej kozie. Jeśli ktoś na dodatek włada włoskim, to oprócz zestawu obowiązkowego muzyki popularnej dorzuci jeszcze znajomość rozmaitych bardów, cantautori, z Fabriziem De André i Luciem Battistim na czele, do których lubienia można się bezpiecznie przyznać, więc Włosi chętnie się przyznają i podsuwają nam ich twórczość.

I to by było na tyle?

W ramach poszerzania horyzontów proponuję posłuchania innej muzyki – takiej, za którą tłumy nie szaleją jak za popem, ale i nie tak szacownej jak niszowa piosenka autorska. Rap niesie ze sobą to ryzyko, że to, co jedni uznają za świetni kawałek, inni ochrzczą mianem gniota i będą śmiać się pod nosem z naszych upodobań.

Poprzeczkę podnoszę jeszcze wyżej – będzie o rapie al femminile, tworzonym przez kobiety. Tu już można zebrać cięgi od wszystkich, nawet od fanów rapu. Przecież rap to męskie zajęcie, prawda? A guzik. Na włoską scenę rapu faktycznie ciężko się wdrapać dziewczynom, ale tam są nie od dziś i coraz skuteczniej pracują łokciami.

Przygotowałam dla Was subiektywne zestawienie włoskich raperek, których twórczością warto się zainteresować.

Baby K

Zaczynamy od Claudii Nahum, Włoszki urodzonej w Singapurze, wychowanej w Londynie i mieszkającej w Rzymie. Najbardziej znana ze wszystkich, które tu prezentuję, między innymi za sprawą nagrania albumu z Tiziano Ferro. Jej teledyski nie zdradzają symptomów niskobudżetozy. Posłuchajcie „Femmina Alfa” z jej drugiej epki:

Le Gal

Trio Le Gal (należy wymawiać „le gjal”) to Wazzy, Clo e Gangia z Turynu. Niektóre osoby może zrazić do Le Gal to, że swego czasu wspierały Ruch Pięciu Gwiazd Beppe Grillo, widząc w nim alternatywę dla Włoch. Nagrały nawet piosenkę „Muoviti”, przy pomocy której próbowały wyłożyć idee tego ruchu. Nie wiem, jaki jest ich obecny stosunek do ruchu.

Widziałam wywiad, w którym dziewczyny zapierały się, że nie są feministkami, ale już ja wiem swoje:

Miss Fritty

Miss Fritty pochodzi z Bari. Oj, dostaje mi się czasem za nią – bo taka źle umalowana, teledyski ma nieprofesjonalne, a jeszcze na dodatek pseudonim taki śmieszny. Ale co ja poradzę na to, że jej wokal i ten autoironiczny tekst tak bardzo mnie urzekły?

La Pina

Królową zostawiłam na koniec. Najlepszy muzycznie czas Orsoli Branzi przypada na lata 1995-2000. Dziś poświęca się raczej karierze dziennikarki radiowej, ale jej dorobek jest wciąż punktem odniesienia dla dziewczyn stawiających pierwsze kroki na scenie.

Na marginesie wspomnę jeszcze Sandrę Piacentini, znaną jako Miss Simpatia lub Missa. Nie cenię jej twórczości, ale kilka lat temu głośny był jej diss na znanego rapera Fabri Fibrę. Missa podawała się za jego byłą dziewczynę, na dodatek spodziewającą się jego dziecka. Okazało się to strategią obliczoną na przyciągnięcie uwagi producentów. Dodam, że strategią skuteczną.

Uważacie, że pominęłam jakąś świetną raperkę? Otwórzcie mi na to oczy w komentarzach!

12 uwag do wpisu “Samice alfa

  1. Paula pisze:

    Oj można się przyzwyczaić 🙂 Na co dzień nie słucham rapu, ale włoski mi wchodzi z zadziwiającą łatwością. A jeśli jest to rap/reggae/ragga w jakimś południowym dialekcie to już w ogóle szał 😉 Może to kwestia walorów rytmicznych i metrycznych języka. A może skrajnej, nieuleczalnej italofilii 😉

  2. s. pisze:

    Bardzo lubię i Włochy i Włochów, lubię też brzmienie i melodykę włoskiego języka, ale włoska muzyka??? Nieee. To jedna z rzeczy jak im na pewno nie wychodzi za dobrze….

  3. Mama Marjas jest jeszcze dobra! Mimo, że to właściwie zawodniczka z reggae’owego podwórka, ale może poszczycić się dobrą raggamuffinową nawijką (podobnie jak niejaka MissTilla z Earth Beat Movement) 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s